شرکت بنیتک با هدف صنعتی‌سازی، ارتقاء کیفیت و توسعه سیستم‌های نوین ساختمانی و با بهره‌گیری از توان مهندسین نخبه و با‌سابقه کشور در عرصه صنعت ساختمان فعالیت می‌نماید.

اطلاعات تماس
  • تهران، سهروردی شمالی، خیابان شهید قندی، خیابان بیستم، پلاک 5، واحد 9
  • 02122303081
  • info@benytech.com

یکی از انواع سقف‌هایی که امروزه در ساخت و ساز بسیار مهم و پر کاربرد می‌باشد سقف وافل است. سطح زیرین سقف وافل پس از قالب برداری در مناطق محدودی در اطراف تکیه گاه ها بصورت دال توپر می‌باشد که در سایر مساحت سقف بصورت مشبک است. یکی از سوالات متداول پیمانکاران و کارفرمایان و سازندگان نحوه اتصال تیغه‌ها و دیوار های داخلی به زیر سقف وافل می‌باشد که در این مقاله سعی شده است توضیحات کاملی ارائه شود پس با ما همراه باشید.

   نحوه اتصال دیوار داخلی به سقف وافل  

آیا دیوار داخلی را باید از سقف وافل جدا نمود یا به سقف وافل چسباند؟

مطابق استاندارد 2800 می‌توان در طراحی سازه هر دو فرض چسباندن دیوار یا جداسازی دیوار را در نظر گرفت و بر این اساس طراح سازه اقدام به طراحی سازه و تهیه نقشه‌ها و دیتایل‌های اجرایی نماید. طراح سازه هم می‌تواند پیش بینی کند که دیوارهای داخلی را از طریق درز انقطاع از سازه جدا نماید که در این صورت دیوارها در سختی سازه دخالتی نخواهند داشت و برای حرکت سازه مزاحمتی ایجاد نخواهند کرد و هم در مواردی خاص می‌تواند پیش بینی نماید دیوارهای سازه به سازه چسبانده شود که در این حالت دیوار‌ها در سختی سازه مشارکت می‌نماید. پس قبل از شروع دیوار چینی می‌بایست به نقشه‌ها رجوع شود و از طراح سازه دیتایل اجرای دیوارها استعلام گردد. توصیه اکید می‌شود از آنجایی که در سقف‌های بتنی مانند سقف وافل که دارای قالب وافل دو طرفه و یک طرفه می‌باشد برگشت خیز کنترل شده وجود دارد؛ که در طراحی و اجرای دیوار های داخلی، این دیوار ها از سقف جداسازی شده تا از بروز ترک در دیوارهای داخلی جلوگیری شود.

چگونه دیوار داخلی را به سقف وافل متصل کنیم توجه توجه: شما می‌توانید برای مشاوره و طراحی سقف وافل پروژه‌‌های خود با متخصصات و طراحان شرکت بنیتک تماس حاصل فرمایید.

نحوه اتصال دیوارهای داخلی به سقف وافل

خرابی تیغه‌ها در زلزله یکی از عوامل اصلی آسیب می‌باشد. تیغه‌های داخلی باید مانند دیوار‌های خارجی از سقف وافل و ستون‌ها جداسازی شوند. فاصله جداسازی دیوارها از ستون و سقف می‌بایست توسط مواد تراکم پذیر مناسب مانند پشم سنگ ضد رطوبت پر شود. فاصله جداسازی تیغه ها از زیر سقف وافل می بایست حداقل 5/2 سانتی متر و حداکثر به مقدار خیز دراز مدت سقف باشد. از آنجایی که در ساختمان‌هایی با اجرای سقف وافل معمولا دهانه بلند تا 12 متر وجود دارد باید فاصله جداسازی بیشتر از 5/2 سانتی متر و به اندازه خیز دراز مدت سقف در نظر گرفته شود.

دیوار داخلی در سازه سقف وافل

جزییات اجرایی اتصال دیوارهای داخلی به سقف وافل

اتصال دیوارها یا سقف وافل باید به نحوی انجام شود که در اثر خیز سقف زیرین و بالای دیوار و جابجایی طبقات دیوار پایدار بماند و از ایجاد ترک شدید در دیوار جلوگیری شود. لبه بالایی دیوار را می‌توان با استفاده از ناودانی که به طریق مناسب به سقف وافل متصل می‌شود مهار نمود. با این اتصال امکان حرکت آزادانه دیوار تامین می‌شود. فاصله بالای دیوار تا سقف وافل باید در حدی باشد که سقف بتواند آزادانه خیز داده و اتصالی با دیوار پیدا ننماید. در سقف وافل این ناودانی‌ها را می‌توان به زیر تیرچه‌های سقف در هر امتداد مد نظر متصل نمود.

دیوار داخلی و سقف وافل

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *