شرکت بنیتک با هدف صنعتی‌سازی، ارتقاء کیفیت و توسعه سیستم‌های نوین ساختمانی و با بهره‌گیری از توان مهندسین نخبه و با‌سابقه کشور در عرصه صنعت ساختمان فعالیت می‌نماید.

اطلاعات تماس
  • تهران، سهروردی شمالی، خیابان شهید قندی، خیابان بیستم، پلاک 5، واحد 9
  • 02122303081
  • info@benytech.com
صفر تا صد اجرای سقف وافل

اخیرا اجرای سقف وافل دارای مزایای فنی و اقتصادی می‌باشد که باعث استقبال گسترده جامعه مهندسین، سازندگان و در نتیجه گسترش کاربرد این تکنولوژی در صنعت ساختمان سازی شده است. از دیگر مزایای مهم سقف وافل آسانی اجرا و سازگاری اجرای این سیستم با شرایط فنی و اجرایی کشور در مقایسه با دیگر سیستم‌های مشابه سقف مانند سقف تیرچه بلوک، یوبوت، کوبیاکس، بابلدک، تیردال و پیش تنیده می‌باشد.

همچنین می‌توان بدون نیاز به تجهیزات و یا تکنیک‌های خاص، آموزش به اکیپ‌های مختلف آرماتور‌بندی و استفاده از تجهیزات موجود به اجرا سقف وافل پرداخت. همین ویژگی باعث شده بیشتر افراد از تکنیک سقف وافل به دلیل کاربردی تر بودن آن و همچنین سهولت در نحوه اجرا، آن را  انتخاب نمایند. دراین مقاله قصد داریم، در رابطه با شرایط و نحوه اجرا صحیح این سقف‌ها از جنبه‌های گوناگون، جهت استفاده سازندگان و پیمانکاران مجری اسکلت با شما صحبت کنیم.

اجرا و پیاده سازی سقف وافل

انواع نحوه اجرای سقف وافل:

اجرای سقف وافل دو طرفه و یک طرفه به دو صورت اجرای تخت و اجرای مدولار امکان پذیر می‌باشد که مراحل اجرای این دو روش تا حدودی یکسان است و فقط در استفاده از قالب فلزی و پلای‌وود متفاوت هستند. خوب است بدانید در روش مدولار اکثرا نیازی به فرش کردن سقف به وسیله قالب فلزی و پلای‌وود نیست. از مزایای روش تخت می‌توانیم به سرعت بالا در زمان اجرا، ایمنی کارگران، چیدمان بهتر قالب وافل ها و کیفیت بیشتر بتن ریزی اشاره کنیم.

تولید و اجاره قالب وافل در شرکت بنیتک

شرکت بنیتک، تولیده کننده قالب های وافل یک طرفه و دو طرفه، همچنین اجاره این قالب‌ها به کارفرمایان پروژه برای اجرای سقف وافل می‌باشد.

آدرس شرکت بنیتک: تهران، خیابان شریعتی،خیابان خواجه عبدالله انصاری،کوچه چهاردهم،پلاک24،واحد10

مراحل اجرای سقف وافل

حال می‌خواهیم به مراحل اجرای وافل و جزئیات سقف وافل به روش مدولار بپردازیم و هریک از مراحل آن را بطور کلی توضیح دهیم:

مرحله اول : زیرسازی سقف وافل

از مهم‌ترین مرحله‌های نحوه اجرای سقف وافل ، زیرسازی سقف وافل می‌باشد. در این مرحله باید مطابق اصول قالب‌بندی، براساس ارتفاع و بارهای وارده، برای تحمل شرایط بارگذاری مختلف و رعایت اصول ایمنی طراحی و اجرا عملی شود. اولین گام برای اجرا سقف وافل اسکافلد گذاری یا شمع بندی است که پس از آن شاسی کشی سقف اجرا می‌شود.

شمع بندی در پروژه‌هایی که سقف ارتفاع 3 الی 3.5 متر دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد و  در پروژه با ارتفاع سقف بیشتر  از اسکفولد یا جک بلند استفاده می‌نمایند. امکان چینش صحیح قالب وافل یک طرفه یا دو طرفه، تنظیم تراز سقف، اعمال خیز منفی و تامین ایمنی از مواردی هستند که در این مرحله باید به صورت کاملا صحیحی اجرا شوند.

زیرسازی سقف وافل

همچنین از دیگر مواردی که برای زیر‌سازی سقف وافل در ساختمان‌های متعارف باید انجام داد، استفاده از جک فلزی با فواصل یکسان می‌باشد. فاصله جک‌ها از یکدیگر را می‌توانیم با روابط مهندسی مربوطه برای هر پروژه محاسبه کنیم. روی پایه‌های زیرین از المان‌هایی در دو لایه و در دو راستای متعامد به دلیل فراهم کردن نشمین قرارگیری قالب‌های وافل استفاده می‌گردد.

این المان‌ها می‌توانند پروفیل لوله داربستی، قوطی فلزی و یا چهارتراش‌های چوبی نیز باشند. (بار اعمال شده به زیرسازی، در ابتدا به قوطی کشی فرعی سپس به قوطی کشی اصلی و درنهایت به پایه های اطمینان و زمین منتقل می‌شود)

مرحله دوم : چیدمان قالب های وافل

پس از اتمام مرحله‌ی اول یعنی زیرسازی سقف نوبت به قالب بندی سقف وافل می‌رسد، باید قالب وافل دو طرفه یا یک طرفه را مطابق باجزئیات نقشه‌های اجرایی به ‌روی پروفیل‌های زیرین چیدمان نمود که این مرحله با توجه به مدولار بودن قالب های وافل به سرعت انجام می‌شود. در چیدمان قالب‌های وافل باید به فاصله اولین قالب در هر امتداد از بر ستون‌ها و دیوارهای برشی و تطابق با جهت و چینش قالب‌ها با نقشه اجرایی بسیار دقت نمود، به دلیل این‌ که در طراحی سقف وافل مناطقی از سقف در نواحی ستون‌ها و دیوارهای برشی به صورت دال توپر طراحی می‌گردد.

چیدمان قالب های وافل

از نکات دیگری که باید بسیار به آن دقت کرد زیرا در بالا رفتن کیفیت تاثیر به سزایی دارد، ریسمانی و هم‌راستا بودن امتداد چینش قالب‌های وافل می‌باشد. همچنین از تکنیک‌هایی جهت فیکس‌کردن قالب‌های وافل به منظور جلوگیری از جابجایی و لغزش قالب‌های وافل استفاده می‌شود که این تکنیک ها شامل استفاده از گیره مخصوص، میلگرد U شکل، میخ‌کوبی، اتصال با سیم آرماتوربندی و یا فیکس‌کردن قاب های وافل انتهایی می‌باشند.

مرحله سوم: آرماتوربندی سقف وافل

از دیگرمزایای سقف وافل می‌توانیم به عدم نیاز به تیرچه آماده و امکان اجرای کامل آرماتوربندی سقف به صورت درجا اشاره کنیم. به این منظور که پس از اتمام چینش قالب‌های وافل آرماتوربندی سقف وافل مطابق جزئیات نقشه‌های اجرایی آغاز می‌شود. درابتدا‌ی این مرحله میلگردهای اصلی و تقویتی پایین تیرچه‌ها اجرا می‌گردد، پس ازآن کلاهک‌های برشی در محل تکیه‌گاه سر ستون‌ها و دیوارهای برشی و همچنین تیرهای مدفون سقف در اطراف بازشو‌ها یا لبه دال‌ها اجرا می‌شوند.

در این مرحله عرض و طول قرارگیری کلاهک برشی، تعداد خاموت‌ها، تعداد ساق خاموت‌ها و فواصل مرکز به مرکز خاموت‌های کلاهک برشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. سپس میلگردهای شبکه اصلی و تقویتی فوقانی سقف اجرا می‌گردد. میلگردهای تحتانی و فوقانی تیرچه‌های تشکیل شده نیز به وسیله میلگرد سنجاقی به یکدیگر متصل می‌شوند.در آرماتور‌بندی سقف همچنین باید آرماتورهای ریشه و دوخت، طول خم، اورلپ، پوشش بتن و…  حتما طبق نقشه های اجرایی انجام واجرا بشود.

مرحله چهارم : بتن ریزی سقف وافل

پس از اتمام مرحله آرماتوربندی سقف وافل، سقف وافل آماده‌ی بتن‌ریزی می‌باشد. بتن ریزی سقف وافل به‌صورت عملیاتی پیوسته و در یک جهت توسط نیرو‌های پیمانکار سقف وافل آغاز می‌شود.فضای بین تیرچه‌ها به راحتی با بتن پر می‌شوند به علت اینکه فضاهای بتن‌ریزی و تراکم پایین آرماتور در دسترس می‌باشند. از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که بتن باید در طول اجرای عملیات با استفاده از ویبراتور متراکم شود و مهم‌تر از آن ویبراتور باید در داخل تیرچه‌ها به طور منظم و در فواصل مشخص به طوری فرو برده شود که دو قسمت لرزانیده شده با هم، همپوشانی داشته باشند.

در سقف‌های بزرگ باید محل درز‌های اجرایی از قبل تعیین شده باشند و تا محل درزهای اجرایی بتن‌ریزی ادامه پیدا کند. در انتهای این مرحله عملیات پرداخت به منظور تراز‌ کردن سطح بتن انجام می‌گیرد و ضخامت بتن‌ریزی باید برابر با ضخامت سقف وافل در نقشه‌هایی اجرایی باشد.

آرماتوربندی و بتن ریزی

مرحله پنجم : باز کردن قالب‌های وافل

دمای مجاور سطح بتن، نوع سیمان مصرفی، دهانه و ضخامت سقف و نوع قالب بندی سقف وافل و … عواملی هستند که به روی مدت زمان مورد نیاز جهت گیرش بتن و امکان قالب برداری تاثیر به سزایی دارند. به صورت کلی مدت زمان مورد نیاز برای قالب برداری برابر با مدت زمان رسیدن بتن به هفتاد درصد مقاومت مشخصه است، در این صورت می‌توانیم قالب‌های زیرین را برداریم ولی برداشتن پایه‌های اطمینان فقط در صورتی مجاز می‌باشد که علاوه بر مراعات تمامی محدودیت‌ها بتن به مقاومت بیست و هشت روزه مورد نظر رسیده باشد.

قالب برداری سقف وافل

تجهیزات موردنیاز پیاده سازی سقف وافل

برای نحوه اجرای سقف وافل از تجهیزات و ابزار رایجی که در اجرای اسکلت‌های بتنی سنتی می‌باشد، می‌توان استفاده کرد. همانطور که می‌دانید فروش قالب وافل و  انتخاب نوع  تجهیزات سقف وافل به عواملی چون مساحت سقف، دهانه سقف ، وزن سقف، نوع سیستم سازه‌ای، ارتفاع طبقه و کیفیت مورد نیاز و… ارتباط دارد. در ادامه برخی از تجهیزات مورد نیاز برای اجرای سیستم سقف وافل را معرفی خواهیم کرد:
  • قالب وافل.
  • جک، اسکافلد و داربست‌ برای پایه‌های عمودی نگهدارنده زیرین سقف.
  • پروفیل لوله، قوطی و یا چهارتراش برای المان‌های افقی نگهدارنده قالب‌های وافل.
  • قالب‌های فلزی، تخته چوبی و یا ورق فلزی برای اجرای تیرها و یا مناطق توپر سقف.
درکل برای اجرای سیستم سقف وافل احتیاجی به تجهیزات خاص و اختصاصی وجود ندارد و پیمانکاران با استفاده از تجهیزات موجود اقدام به اجرای این سقف می‌نمایند. تجهیزات لازم برای اجرای سقف وافل

نیروی کار سقف وافل

سهولت در انجام کار سقف وافل باعث شده است که افراد ماهر و با تجربه آرماتور‌بندی بتوانند با نظارت و آموزش مهندسین اجرایی و همچنین با استفاده از روش‌های جدید و به روز آرماتور‌بندی نسبت به اجرا سقف وافل و طراحی سقف وافل اقدام کنند. حجم کار، برنامه زمان‌بندی و…. عواملی می‌باشند که براساس آن تعداد نیروی انسانی جهت اجرای سقف تعیین می‌شوند. همچنین می‌توان تعداد نیروی مورد نیاز نیروی کار را مشابه با سیستم‌های سنتی سقف انجام داد.

نیروی کار سقف وافل

مدت زمان اجرای سقف وافل

شرایط پروژه، نیروی کار، حجم ابزار تامین شده، برنامه اجرایی، شرایط تامین مصالح و…  از عواملی هستند که تاثیر زیادی روی مدت زمان پروژه سقف می‌گذارند. از دیگر مزایای سقف وافل نسبت به سایر سقف‌های بتنی مدت زمان مشاوره سقف وافل و آماده سازی آن می‌باشد که می‌توان آن را در رتبه بالا قرار داد و به‌طور تقریبی می‌توان گفت برای ساختمان‌های متعارف در بازه ۷ تا ۱۴ روز زمان برای نحوه اجرای سقف وافل احتیاج است.

عملیات قالب‌برداری باید به صورت گام به گام و بدون اعمال هرگونه نیرو و ضربه به طوری صورت بگیرد که سقف تحت اثر بارهای ناگهانی قرار نگیرد. برای دهانه‌هایی با اندازه حدود هفت متر، برداشتن کل قالب، داربست و زدن پایه‌های اطمینان مشکلی ندارد ولی برای دهانه‌های بزرگتر از هفت متر تنظیم قالب و داربست باید به شکلی باشد که برداشتن قالب و زدن پایه اطمینان، حتما به صورت مرحله‌ای باشد. بهتراست پایه‌‌های اطمینان همیشه در دو طبقه متوالی وجود داشته باشند.

مدت زمان اجرای سقف وافل

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *