شرکت بنیتک با هدف صنعتی‌سازی، ارتقاء کیفیت و توسعه سیستم‌های نوین ساختمانی و با بهره‌گیری از توان مهندسین نخبه و با‌سابقه کشور در عرصه صنعت ساختمان فعالیت می‌نماید.

اطلاعات تماس
  • تهران، سهروردی شمالی، خیابان شهید قندی، خیابان بیستم، پلاک 5، واحد 9
  • 02122303081
  • info@benytech.com
قالب برداری سقف وافل

یکی از انواع سقف‌هایی که امروزه در ساخت و ساز بسیار مهم و پر کاربرد می‌باشد سقف وافل است. در هنگام اجرای این سقف پس از تمام شدن مراحل نصب باید طبق قوانین، قالب‌ها را از بتن‌های خشک شده جدا نمود که این مرحله یکی از مراحل حساس می‌باشد و نیاز بسیاری به تجربه و تبحر افراد دارد. در ادامه به نکاتی در مورد نحوه و زمان قالب برداری سقف وافل خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

نکاتی درباره قالب برداری وافل

خوب است بدانید در ساخت و ساز قبل از اینکه بتن ریزی انجام شود نیازی نیست تا قالب وافل چرب شود، این مورد یکی از نکات مهم در زمان قالب برداری سقف وافل می‌باشد هچنین که قالب برداری پس از اتمام مراحل یک زمان مشخصی دارد که در آن باید بتن، مقاومت 70 درصدی داشته باشد یا به مقاومت 28 روز مورد نظر رسیده باشد. که اگر تا این حد نرسیده باشد نمی‌توان قالب را از سقف جدا کرد. زمان چیدن قالب اولی با آخری متفاوت است و عملیات قالب برداری باید به گونه‌ای صورت گیرد که نیرو و فشار به آن‌ها وارد نشود، همچنین قالب‌های باربر باید برای تحمل وزن خود و بار‌های وارده مقاومت کافی را داشته باشند وگرنه نباید برداشته شوند.

نکاتی درباره قالب برداری وافل

هنگام قالب برداری باید دقت و احتیاط به خرج داده و پیمانکار در این زمینه تبحر و تجربه کافی را داشته باشد، به طوری که قالب بدون استفاده از وسایل نوک تیز از هر چهار طرف بیرون کشیده شود زیرا ممکن است باعث شکستگی قالب‌ها شود. بنابراین درصورت آسیب رسیدن به قالب‌های خریداری شده یا اجاره‌ای دیگر نمی‌توان از آن‌ها استفاده مجدد کرد بنابراین برای کاهش هزینه و استفاده از قالب ها در پروژه‌های بعدی باید سالم و درست قالب‌ها را خارج کرد.

یکی از روش‌های مناسب برای جداسازی قالب وافل از بتن این است که سقف را به قسمت‌های 30 یا 40 متر مربعی تقسیم کرده و قالب‌ها را خارج کنیم زیرا به صورت یک جا خارج کردن آن‌ها ممکن است خطرات و آسیب‌هایی را به سازه به همراه داشته باشد.

اقدامات لازم پس از قالب برداری

خب پس از اتمام مرحله قالب برداری از کل سقف وافل، برای آنکه از خیز بلند مدت سقف جلوگیری شود باید 3/1 از جک‌های سقف را تا شروع اجرا و ساخت طبقه بعدی بر زیر سقف و تیر‌ها نگه داشت زیرا آن‌ جک‌ها مانند پایه اطمینان عمل می‌کنند و از خیز دادن سقف جلوگیری می‌شود.

زمان قالب برداری سقف وافل

زمان قالب برداری به دلیل اینکه این سازه‌ها جزء گروه‌ سقف‌های دال بتنی هستند کاملا مانند زمان قالب برداری دال‌ها است. زمان قالب برداری سقف وافل

در ساخت سقف بعضی از این قالب‌های وافل به صورت قائم جایگذاری می‌شوند که فشار‌های وارده از جانب بوده و به طور قائم نمی‌باشند و برای برداشتن آن‌ها به چندساعت زمان احتیاج است  به طوری که :

  •  اگر دما صفر درجه سیلسیوس باشد 30 ساعت
  • 8 درجه سیلسیوس 18 ساعت
  • 16 ساعت سیلسیوس 12 ساعت
  • و در 24 درجه سیلسیوس و یا بیشتر 9 ساعت زمان لازم است.

همچنین قالب‌های وافل را می‌توان به صورت زیرین جایگذاری کرد که برداشتن آن‌ها با توجه به دما دارای زمان مشخصی هستند که در جدول زیر به آن‌ها اشاره کرده ایم:

دما 0 درجه 8 درجه 16 درجه 24 درجه یا بیشتر
مدت زمان 10 روز 6 روز 4 روز 3 روز
 

تیر‌ها وزنی بیشتر از دال‌ها دارند و مدت زمان بیشتری برای باز شدن نیاز دارند. همچنین تیر‌ها در قالب‌ها می‌توانند به صورت زیرین تعبیه شوند و زمان متفاوتی برای قالب برداری داشته باشند. در تیر ها هرچه دما بیشتر باشد به زمان کمتری برای قالب برداری احتیاج است.

 
دما 0 درجه 8 درجه 16 درجه 24 درجه یا بیشتر
مدت زمان 25 روز 15 روز 10 روز 7 روز
 

سخن آخر

در این مطلب به نکات مهم در زمان قالب برداری سقف وافل پرداختیم. امروزه سقف وافل توانسته  تا در صنعت ساخت و ساز به توسعه خوبی برسد و از آن استفاده‌های بسیاری شود به طوری که پیش بینی می‌شود در آینده دور و نزدیک جایگزین مناسبی برای دیگر سقف ‌ها شود. المان قالب وافل دو طرفه و یک طرفه در اجرای این سقف بسیار پر اهمیت است و هر گونه بی توجهی به آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد اخلال در روند پروژه شود. شرکت بنیتک تولید کننده قالب وافل و مجری تخصصی سقف وافل می‌باشد شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این شرکت به قسمت درباره ما مراجعه نمایید.

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *