قالب وافلامروزه کاربرد سقف وافل به دلایل متعدد فنی و اقتصادی رو به گسترش می باشد. عنصر اصلی در ساخت سقف‌های وافل قالب‌های وافل می‌باشد. قالب‌های وافل شرکت‌های مختلف ارائه‌دهنده خدمات سقف وافل از جهات مختلفی با یکدیگر متفاوت می‌باشند. از این رو شناخت صحیح قالب‌های وافل موجود در بازار کمک شایانی به کارفرمایان در جهت انتخاب قالب مناسب با شرایط هر پروژه می‌نماید. در این مقاله سعی شده است ویژگی‌ها و مزیت‌های قالب‌های وافل بنیتک نسبت به سایر قالب‌های موجود در بازار شرح داده شود.

ابعاد و هندسه قالب‌های وافل بنیتک

امروزه قالب‌های وافل در ابعاد و سایزهای گوناگون موجود می‌باشد. قالب‌های وافل بنیتک در ابعاد افقی و پشت به پشت 75 در 75 سانتی‌متر و در ارتفاع‌های مختلف موجود می‌باشند. انتخاب فاصله 75 سانتی‌متر برای فاصله آکس تا آکس تیرچه‌های متعامد تشکیل شونده بر‌اساس رعایت الزامات آیین‌نامه‌ای و توجه به پارامترهای زیبایی شناختی و سهولت اجرا و کاربرد و همچنین امکان اجرا بهینه‌ترین سقف وافل صورت پذیرفته است. قالب های وافل بنیتک در ارتفاع‌های مختلف برای کاربرد در دهانه‌های مختلف موجود می‌باشند. بدین ترتیب که در دهانه‌های بلند‌تر نیاز به ضخامت بیشتر برای سقف و در نتیجه کاربرد قالب وافل با ارتفاع بیشتر در جهت کنترل خیز و ارتعاش سقف می‌باشد.

هندسه قالب وافل

 مقاومت در قالب‌های وافل بنیتک

یکی از مشکلات عمده در قالب های وافل موجود ضعف های مقاومتی در قالب‌ها می‌باشد. ضعف در قالب‌ها موجب شکست زودهنگام، دفرمگی و افزایش پرت در قالب‌ها می‌گردد. قالب‌های وافل بنیتک به نحوی طراحی و تناسب‌بندی شده‌اند تا بیشترین دوام را متناسب با شرایط اجرایی کشور در برابر بارهای اعمالی داشته باشند. قالب‌های وافل بنیتک با موفقیت تست‌های دوام، مقاومت در برابر بارگذاری، سقوط و ضربه را پشت سر گذاشته‌اند.

 سهولت حمل و انبارداری

از دیگر مشکلات بعد از خرید قالب وافل موجود، مشکل در حمل و انبارکردن قالب ها  به دلیل طراحی نادرست آنها بوده است . این ضعف منجر به افزایش هزینه‌های حمل، انبارداری و نگهداری قالب‌ها می‌‌گردد. قالب‌های وافل بنیتک به نحوی طراحی شده‌اند که قالب‌ها بدون لغزیدن به راحتی در هم فرو رفته و بروی یکدیگر قرار می‌گیرند. این ویژگی موجب سهولت در حمل و نگهداری از قالب‌های وافل می‌گردد.

مقاومت قالب وافل

 

مقاومت قالب وافل 2

 عدم نیاز به مونتاژ در محل کارگاه

برخی از قالب های موجود در بازار نیاز به مونتاژ به وسیله پیچ و مهره در محل کارگاه را دارند. این مسئله موجب ایجاد صعوبت در کاربرد قالب‌ها می‌گردد. همچنین از آنجا که این قالب‌ها چند تکه می‌ باشند، دارای درز‌های متعدد در محل‌های پیچ و مهره بوده و این امر می‌تواند موجب خروج شیره بتن از این مناطق و ایجاد خطوط درز متعدد در نمای زیر سقف می‌گردد. اما قالب‌های وافل بنیتک یکپارچه بوده و نیاز به مونتاژ ثانویه در محل کارگاه را ندارد و این ویژگی موجب سهولت در کاربرد و همچنین بدست آوردن سقف وافل تمیز‌تر می‌گردد.

  تعبیه اسپیسر بروی قالب های وافل

یکی از نوآوری های منحصر بفرد در قالب های وافل بنیتک تعبیه زائده هایی با کاربرد اسپیسر در لبه خارجی و سطح فوقانی قالب‌ها می باشد. تعبیه این اسپیسر ها نه تنها آرماتوربندی را سریع‌تر، منظم‌تر و ساده‌تر می‌نماید بلکه باعث عدم نیاز به تامین اسپیسر جداگانه در پروژه می‌شود. تعداد این اسپیسر‌ها برای هر قالب حداقل ممکن می باشند و جانمایی آنها به نحوی می باشد که سقف وافل حاصل بیشترین مقاومت خمشی را از طریق قرارگیری آرماتور های اصلی تحتانی و فوقانی در دورترین نقطه نسبت به یکدیگر بدست می‌آورد. قالب‌های وافل بنیتک در دو حالت با اسپیسر و بدون اسپیسر موجود می‌باشند.

قالب وافل

جداشدن راحت قالب های وافل از بتن

هندسه و جنس قالب‌های وافل بنیتک به نحوی طراحی شده‌اند که قالب‌‌‌ها به راحتی و بدون چسبندگی در زمان قالب‌برداری از بتن جدا می‌شوند. سطح صیقلی قالب ها باعث می‌گردد نمای بتن به صورت (اکسپوز) نمایان مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در قالب های وافل بنیتک نیاز به کاربرد روغن جداساز قالب نمی‌باشد.

امکان ایجاد آسان بازشو در جان تیرچه ها

یکی از مزایای سقف‌های وافل امکان ایجاد بازشو در جان تیرچه ها برای عبور تاسیسات از داخل ضخامت سقف می باشد. برای ایجاد بازشو در جان تیرچه ها می توان از لوله یا فوم و ... استفاده نمود. قالب های وافل بنیتک دارای نشیمن در جداره ها برای تنظیم و ثابت ماندن عنصر ایجاد کننده بازشو جانبی می باشد. در شکل زیر یک نمونه خارجی از کانسپت عبور تاسیسات از داخل ضخامت سقف مشاهده می‌گردد.

قالب وافل

خرید قالب وافل از خدمات شرکت بنیتک برای کارفرمایان در سراسر کشور می باشد.

خرید قالب وافل یکی از روش‌های تامین قالب وافل خرید قالب وافل می‌باشد. کارفرمایان می‌توانند از این طریق نسبت به تهیه قالب نو و یا دست دوم اقدام نمایند. خرید قالب در عمده پروژه‌ها توجیه اقتصادی دارد. همچنین می‌توان پس از اتمام پروژه قالب‌های وافل خریداری شده را به شرکت عودت داد و یا به فروش رسانید و یا به پروژه جدید انتقال داد.

از دیگر خدمات بنیتک:

پیمانکار سقف وافل

اجرای سقف وافل