دستورالعمل اجرای سقف وافلسهولت و سازگاری اجرای این سیستم سقف با شرایط فنی و اجرایی کشور در مقایسه با دیگر سیستم‌های مشابه موجب شده است که بتوان بدون نیاز به تجهیزات و یا تکنیک‌های خاص و با آموزش به اکیپ‌های مختلف آرماتور‌بندی و استفاده از تجهیزات موجود به اجرای آن پرداخت. در این بخش سعی شده است تا مطالبی در مورد شرایط و نحوه اجرا صحیح این سقف‌ها جهت استفاده سازندگان و پیمانکاران مجری اسکلت ارائه گردد.
• تجهیزات مورد نیاز :
در اجرای این سیستم می‌توان از تجهیزات و ابزار مشابه مورد نیاز رایج در اجرای اسکلت‌های بتنی سنتی استفاده نمود. از جمله تجهیزات متعارف مورد نیاز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.
1- جک، اسکافلد و یا داربست‌ جهت پایه‌های عمودی نگهدارنده زیرین سقف.
2- پروفیل لوله و یا قوطی و یا چهارتراش جهت المان‌های افقی زیرسازی سقف.
3- قالب‌های فلزی، تخته چوبی و یا ورق فلزی جهت اجرای تیرها و یا مناطق توپر سقف.
4- قالب وافل.
در نتیجه برای اجرای نیازی به تجهیزات خاص و اختصاصی نبوده و پیمانکاران اجرای اسکلت‌های بتنی می‌توانند با استفاده از تجهیزات موجود نسبت به اجرای این سقف اقدام نمایند.

 

اجرای وافل

• مراحل اجرا:

مرحله اول- زیرسازی:

برای این مرحله می‌توان از جک فلزی با فواصل یکسان استفاده نمود. در صورت افزایش ارتفاع و یا شرایط خاص پروژه می‌بایست به جای جک از اسکافلد و یا داربست استفاده نمود. برروی این پایه‌های زیرین از المان‌هایی در دو لایه در دو راستای متعامد به منظور فراهم نمودن نشمین قراگیری قالب‌‌ها استفاده می‌گردد. این المان‌ها می‌توانند پروفیل لوله داربستی و یا قوطی فلزی و یا چهارتراش‌های چوبی باشد. این پروفیل‌ها در لایه فوقانی در فواصل منظم و برابر با فاصله مرکز به مرکز تیرچه‌های تشکیل‌شونده کارگزاری می‌گردند. لبه بیرونی قالب‌های وافل بر‌روی این پروفیل‌ها قرار می‌گیرد. امکان چینش صحیح قالب‌های وافل، تنظیم تراز سقف، اعمال خیز منفی، تامین ایمنی، عدم جابجایی در حین و پس از بتن‌ریزی و... در گرو اجرا صحیح این مرحله می‌باشد.

اجرای وافل

مرحله دوم- چیدمان قالب‌های وافل:

پس از تکمیل زیرسازی سقف، می‌بایست قالب‌ها را مطابق به جزئیات نقشه‌های اجرایی بروی پروفیل‌های زیرین چیدمان نمود. این مرحله با توجه به مدولار بودن این قالب‌ها به سرعت انجام می‌پذیرد. در چیدمان قالب‌ها می‌بایست به فاصله اولین قالب در هر امتداد از بر ستون‌ها و دیوارهای برشی و تطابق با جهت و چینش با نقشه اجرایی دقت نمود. همچنین ریسمانی و هم‌راستا بودن امتداد چینش قالب‌ها جهت افزایش کیفیت اجرای سقف می‌بایست مورد دقت قرار گیرد.

اجرای وافل

مرحله سوم –آرماتور‌بندی سقف:

در این سیستم آرماتوربندی سقف به صورت درجا و بدون نیاز به تیرچه آماده اجرا میگردد. در این مرحله ابتدا میلگردهای اصلی و تقویتی پایین تیرچه‌ها اجرا می‌گردد. سپس اجرای کلاهک‌های برشی در محل تکیه‌گاه سر ستون‌ها و دیوارهای برشی و همچنین تیرهای مدفون سقف در اطراف بازشو‌ها یا لبه دال‌ها اجرا می‌گردد. سپس میلگردهای شبکه اصلی و تقویتی فوقانی سقف اجرا می‌گردد. میلگردهای تحتانی و فوقانی تیرچه‌های تشکیل شده نیز به وسیله میلگرد سنجاقی به یکدیگر متصل می‌گردند. در آرماتور‌بندی سقف همچنین می بایست آرماتورهای ریشه و دوخت، طول خم، اورلپ، پوشش بتن و... مطابق نقشه‌های اجرایی اجرا شود.

 

اجرای وافل

مرحله چهارم – بتن‌ریزی:

بتن‌ریزی در این سیستم بصورت عملیاتی پیوسته و در یک جهت آغاز می‌گردد. در دسترس بودن فضاهای بتن‌ریزی و تراکم پایین آرماتور باعث می‌شود فضای بین تیرچه‌ها به راحتی با بتن پر شود. بتن باید در طول عملیات با استفاده از ویبراتور متراکم شود. همچنین ویبراتور باید در داخل تیرچه‌ها به طور منظم و در فواصل مشخص به نحوی فرو برده شود که دو قسمت لرزانیده شده با هم، همپوشانی داشته باشد. در سقف‌های بزرگ باید محل درز‌های اجرایی از قبل تعیین و تا محل درزهای اجرایی بتن‌ریزی ادامه یابد. در انتها عملیات پرداخت به منظور تراز‌کردن سطح بتن انجام می‌پذیرد.

 

اجرای وافل

مرحله پنجم - قالب برداری:

بطور کلی مدت زمان مورد نیاز برای قالب‌برداری برابر با مدت زمان رسیدن بتن به هفتاد درصد مقاومت مشخصه می‌باشد. در این صورت می‌توان قالب‌های زیرین را برداشت ولی برچیدن پایه‌های اطمینان فقط در صورتی مجاز است که علاوه بر مراعات تمامی محدودیت‌ها بتن به مقاومت بیست و هشت روزه مورد نظر رسیده باشد. عملیات قالب‌برداری می‌بایست گام به گام  و بدون اعمال نیرو  و ضربه طوری صورت گیرد که سقف تحت اثر بارهای ناگهانی قرار نگیرد. برای دهانه‌های تا هفت متر برداشتن کل قالب و داربست و زدن پایه‌های اطمینان مجاز است ولی برای دهانه‌های بزرگتر از هفت متر تنظیم قالب و داربست باید به گونه ای باشد که برداشتن قالب و زدن پایه اطمینان به صورت مرحله‌ای باشد. توصیه می‌شود پایه‌های اطمینان همیشه در دو طبقه متوالی وجود داشته باشند.

برای مشاهده به روش اجرای سقف وافل کلیک کنید

اجرای وافل

شرکت بنیتک مجری سقف وافل

شرکت بنیتک با پشتوانه اجرای موفق ده‌ها پروژه و با در اختیار داشتن تجهیزات اجرایی منطبق با این سیستم و با تکیه بر تجربه و دانش فنی مهندسین اجرایی و اکیپ‌های آموزش دیده‌ی خود، آماده ارائه خدمات پیمانکاری و اجرای کامل اسکلت‌های بتنی برای کارفرمایان محترم می‌باشد.

مطالب مرتبط در سایت بنیتک:

اجاره قالب وافل