سقف وافل | سقف وافل چیست


سقف وافل از نوع سقفهای دال بتنی می‌باشد. سقف وافل از یک دال بتنی مسلح فوقانی با ضخامت یکسان به همراه شبکه‌ای از تیرچه‌های بتنی منظم که در دو امتداد متعامد گسترش یافته‌اند تشکیل می‌شود. سقف‌های وافل مدرن (waffle slabs) از سال 1940 به عنوان راهکاری اقتصادی با ویژگی سهولت اجرا جهت دست‌یابی به دهانه‌های بلند معرفی شده‌اند. عبارت "وافل" از الگوی شبکه‌ای مربوط به تیرچه‌های منظم تحتانی نشأت گرفته است.

 

سقف وافل


مزایای متعدد فنی و اقتصادی این سقف موجب رشد چشمگیر کاربرد آنها شده است. نمای زیرین سقف وافل نیز دارای حفره‌های منظمی می‌باشند که از جنبه‌های معماری مورد استقبال قرار گرفته است که می‌توان از این ویژگی برای نورپردازی و تزییات معماری استفاده نمود.

 

سقف وافل2

اصلی‌ترین المان در ساخت سقف‌های وافل، قالب وافل می‌باشد. وجود قالب‌های وافل موجب تشکیل تیرچه‌های متعامد با عمق یکسان و همچنین حذف کنترل‌شده‌ی بتن ناکارمد در نواحی مشخصی از سقف می‌گردد. شبکه متعامد تیرچه‌های تحتانی و حفره‌های زیرین سقف در نتیجه چینش قالب‌های وافل در کنار یکدیگر و در حدفاصل فضای خالی بین قالب‌های وافل تشکیل می‌شوند که پس از گیرش بتن و قالب‌برداری نمایان می‌گردند.


سقف وافل سه
هندسه متفاوت قالب‌های وافل موجب تفاوت در مشخصات هندسی و فواصل تیرچه‌ها، فرم حفره‌های تحتانی و در نتیجه تفاوت اساسی در فرم معماری و عملکرد سازه‌ای سقف می‌گردد. قالب‌های وافل موجب حذف کنترل شده‌ی بتن ناکارمد در نواحی مشخصی از سقف و بهینه‌سازی سقف از نظر سازه‌ای می‌گردد. از آنجایی که کاهش پدید آمده در وزن مرده سقف به مراتب موثرتر از کاهش ناچیز سختی دال می باشد، در نتیجه سقف‌های وافل از مقاومت به مراتب بالاتری نسبت به انواع دال‌های تخت و سقف های تیرچه یکطرفه برخوردار می‌باشند و می‌توان از این تکنولوژی برای ساخت سازه هایی با دهانه‌های بلند بهره جست.

سقف وافل چهار

سقف وافل دارای مزایای فنی و اقتصادی متعدد نسبت به دیگر سقف‌های بتنی رایج می‌باشد. شناخت و مقبولیت روز‌افزون جامعه مهندسان و کارفرمایان نسبت به مزایای سقف وافل موجب رشد و گسترش کاربرد این نوع سقف شده است. یکی از مزایای سقف‌های وافل روش اجرای ساده و عدم نیاز به تجهیزات خاص و یا نیروی کار متخصص می‌باشد و می‌توان با آموزش‌های ساده و اولیه به اکیپ‌های مختلف اجرایی و استفاده از تجهیزات موجود به اجرای سقف وافل پرداخت.

سقف وافل پنج

از دیگر ویژهای سقف های وافل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

سقف وافل مناسب انـــواع ســــــــاختمان با کاربری‌های‌ گونـــــاگون می‌بــــاشد.

سقف وافل را می‌توان برای دهانه‌های کوتاه و بلند بطور همزمان استفاده نمود.

حجم مصــالــح مصــــرفی در سقف وافل کمـتر از سیستم های مشابه می باشد.

ضــــخامت سقف وافل در بـــــــازه 25 الی 50 ســــــانتی‌مــــتر مــی‌بــــاشد.

ضــــخامت دال فــــــوقانی در بــــــازه 5 الی 10 ســـــــانتی‌مــتر می‌بــــاشد.

فاصله مرکز به مرکز تیرچه ها در بازه 60 الی 90 ســــانتی مــتر می‌باشد.

 عـــــــرض تیرچه‌های متـــعامد در بازه 10 الی 20 ســـانتی‌مـــــتر می‌باشد.

سقف وافل شش

شرکت بنیتک طراح، مجری و مالک سقف وافل  بنیتک


شرکت بنیتک مفتخر به بروزرسانی سقف‌های وافل کلاسیک و تولید قالب‌های وافل بنیتک منطبق بر آیین‌نامه‌ها و استاندارد‌های داخلی و بین‌المللی می‌باشد. سقف وافل بنیتک منطبق بر ضوابط آیین‌نامه بتن آمریکا (ACI) و مبحث 9 مقررات ملی ساختمان می‌باشد.

سقف وافل هفت


قالب های وافل بنیتک برای شرایط مختلف بارگذاری و کاربرد‌های گوناگون و دهانه‌های مختلف طراحی شده اند و در تطابق با شرایط فنی و اجرایی کشور و همچنین آیین‌نامه‌ها و استاندارد‌های مربوطه تولید می‌شوند. این قالب‌ها پاسخگوی نیازهای فنی مهندسین سازه و معماری و همچنین موجب بهینه‌سازی و ارتقا کیفیت ساخت سقف‌های وافل می‌گردد.

سقف وافل هشتم

از دیگر مقالات بنیتک:

اجاره قالب وافل

اجرای سقف وافل

پیمانکار سقف وافل

خرید قالب وافل

فروش قالب وافل